W dniu 9 czerwca 2022 roku odbyła się ogólnopolska konferencja dotyczącą tematyki inteligentnych miast. Za jej organizację odpowiadała Gmina Nakło nad Notecią oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, instytucje które połączyły swoje siły w ramach projektu Human Smart City. W sali konferencyjnej Nakielskiego Ośrodka Kultury zebrali się zaproszeni przedstawiciele samorządów, firm, stowarzyszeń i organizacji. Obecna była również Magdalena Braniewska z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Przybyłych powitali dr hab. Artur Laska (prof. UKW) oraz dr Alina Kaszkur z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Oficjalnego otwarcia obrad dokonał burmistrz Sławomir Napierała, który pokrótce opowiedział o swoich spostrzeżeniach dotyczących realizowanego w Nakle nad Notecią projektu HSC.
Konferencja podzielona była na trzy panele: I. Partycypacja społeczna, II. Zrównoważona Mobilność i III. Czyste środowisko. Zanim jednak rozpoczął się pierwszy z paneli, wykład pt. „Smart City jako idea rozwoju miast w XXI wieku” wygłosił dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji dr Hab. Artur Laska. Następnie ideę samej konferencji oraz założenia projektu „Zintegrowane działania partycypacyjne realizowane przy użyciu nowych technologii na rzecz redukcji emisji komunikacyjnej w Nakle nad Notecią”, nakreśliła Dyrektor Centrum Transferu Technologii i Innowacji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dr Alina Kaszkur, która była jednocześnie jednym z moderatorów panelu dot. Partycypacji społecznej. Towarzyszyła jej mgr Martyna Rajek-Kwiatek, która przybliżyła dobre praktyki i rozwiązania (np. aplikacje czy gry komputerowe) stymulujące udział mieszkańców w rozwoju miast, stosowane m.in. w Koninie, Tarnowie Podgórnym, Luboniu czy Gminie Dąbrowa. O diagnozie potrzeb w zakresie aktywizacji i przyczyn niskiej partycypacji społecznej w Nakle nad Notecią opowiedziała dr Magdalena Szczepańska. Treści zawarte w tej prezentacji oparte były o badania ankietowe i fokusowe oraz wywiady grupowe, przeprowadzone w latach ubiegłych na terenie naszego miasta. Następnym z tematów była Nakielska Aplikacja Mobilna. O jej funkcjach i możliwościach opowiedzieli pracownicy Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią – Karol Maliński i Szymon Niemczewski. W projekcie HSC czynnie udział brali partnerzy – Towarzystwo Przyjaciół Nakła oraz Stowarzyszenie Ekologiczne Ziemi Nakielskiej OIKOS. Swoje doświadczenia dot. partycypacji zaprezentowali: Monika Młynarczyk (TPN) oraz Jarosław Ciepłuch (OIKOS). Zastępca Dyrektora Biura Strategii i Rozwoju Zduńskiej Woli Michalina Łagunionok w trakcie swojej prezentacji opowiedziała o projekcie pn. "60+ Smart City – Innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej".
Drugi z paneli dotyczył zrównoważonej mobilności. Jego moderatorami byli: Paweł Górny – przewodniczący Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy oraz Tomasz Tosza – wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, którzy dokonali wprowadzenia merytorycznego i prezentacji dobrych praktyk w temacie przewodnim panelu. Przybliżona została również istota „wizji zero”, projektu dotyczącego bezpieczeństwa ruchu drogowego, zakładająca stworzenie systemu dróg zapewniających zerową śmiertelność wśród ich użytkowników. Wśród panelistów można było usłyszeć prezentacje pracowników Urzędu Miasta i Gminy Nakło nad Notecią: Moniki Rudnickiej z Wydziału Inwestycji – „Strategia Zrównoważonej Mobilności dla Nakła nad Notecią, Pawła Malagowskiego z Referatu Rozwoju Lokalnego i Pozyskiwania Środków Zewnętrznych – „Nakielski Rower i Projekty ścieżek rowerowych w mieście” oraz Mateusza Kędzierskiego z Wydziału Inwestycji – „Elektromobilność”. Swoją obecność na konferencji zaznaczyła również Chodzież. Reprezentował ją Szymon Zychla – zastępca temtejszego Wydziału Gospodarki Komunalnej, który opowiedział o wdrożeniach dot. mobilności.
Czyste środowisko było motywem przewodnim ostatniego z paneli. O wprowadzenie do tematu i zaprezentowanie dobrych rozwiązań zadbali moderatorzy: dr Barbara Panciszko i dr Wojciech Trempała. System Monitorowania Odpadów Komunalnych to rozwiązanie, które wdrożone zostało w Kępicach, a o szczegółach opowiedziała prezes Spółdzielni Socjalnej Zielony Punkt – Daria Jankowska. Kolejnym gościem, który odpowiedział na zaproszenie organizatorów była Beata Łebkowska z Urzędu Gminy i Miasta Żuromin. Koordynator żuromińskiego projektu HSC zaprezentowała kulisy wdrożeń dotyczących środowiska. Ostatnią panelistką była Anna Nowak, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Nakło nad Notecią. Opiekun nakielskiego projektu Human Smart City opowiedziała o takich rozwiązaniach jak m.in.: czujniki powietrza na terenie miasta, zielona ściana, czy łąka kwiatowa. Po każdym z paneli moderatorzy dbali o przestrzeń do dyskusji.
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a w szczególności Wydziałowi Nauk o Polityce i Administracji za owocną współpracę przy organizacji Ogólnopolskiej Konferencji „SMART CITY jako model rozwoju średniego miasta w Polsce”, które składamy na ręce dr. hab. Artura Laski prof. UKW oraz dr Aliny Kaszkur.
Dziękujemy też wszystkim prelegentom, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie i zgodzili się wygłosić swoje prezentacje.